Biuro Karier UKW

Aktualności

Kalkulator wynagrodzeń

11.09.2020

 

Czy wiesz jak dokładnie wyliczyć, ile pieniędzy otrzymasz za wykonaną pracę? Pracodawcy często podają kwotę brutto wynagrodzenia, a to, ile wpłynie na Twoje konto zależne jest od chociażby rodzaju umowy (o pracę, o dzieło, zlecenie) czy Twojego wieku. Od teraz szybko i bezboleśnie sprawdzisz swój prawdziwy dochód i to zaledwie w kilka sekund.

 

Studenci poszukujący pracy często nie zwracają uwagi na oznaczenie kwoty wynagrodzenia w ofertach. Gdy jest ona podawana brutto, a przeglądamy dziennie wiele ogłoszeń, przeliczanie proponowanych stawek na kwoty na rękę zajmuje czas – właśnie uruchomiono nowy kalkulator wynagrodzeń.

 

Narzędzie po wpisaniu kwoty brutto lub netto wynagrodzenia w kilka sekund wygeneruje zestawienie wszystkich składników wypłaty i wysokości poszczególnych składek. Można to zobaczyć w przejrzystym diagramie, pod którym znajduje się także roczne zestawienie z podziałem na miesiące wypłat. Uruchomiony we wrześniu br. nowy kalkulator wynagrodzeń jest całkowicie darmowy i można go używać bez limitów.

 

Przy zatrudnianiu studentów do 26 roku życia pracodawcy są zwolnieni z opłacania podatku dochodowego od umowy. Dlatego też sprawdzając kwoty stosownie do statusu studenta, trzeba przejść do opcji kalkulator zaawansowany i tam oznaczyć funkcję mam mniej niż 26 lat (zerowy PIT). Wówczas otrzymamy rozliczenie według różnych rodzajów umów obniżone stosownie do ulgi podatkowej w ramach zatrudnienia studenta.

 

Jeśli kwota miesięczna wypłaty nie osiąga wysokości minimalnej krajowej, w kalkulatorze automatycznie pojawi się informujący o tym alert. Co ważne, możemy w nim wygenerować zestawienie składników wypłaty oraz kwoty netto i brutto wynagrodzenia dla najpopularniejszych form zatrudnienia:

  • Umowy o pracę
  • Umowy zlecenie
  • Umowy o dzieło
  • Umowy B2B

Wyjaśnienia rozliczania umów i podatków zawarto w sekcji Pytań i odpowiedzi. Można tam również przeczytać bardziej obszerne artykuły o zasadach oskładkowania i częściach wynagrodzeń zależnie od umowy i wymiaru czasu pracy.

 

Nowy kalkulator wynagrodzeń uruchomiono jako darmową funkcję na portalu z ogłoszeniami o pracę Aplikuj.pl. Warto dodać narzędzie do listy przydatnych stron przy samodzielnych poszukiwaniach zatrudnienia.