Biuro Karier UKW

Aktualności

„Mapa stypendiów III” – największy raport z badania programów stypendialnych w Polsce

25.03.2021

Kim są organizatorzy programów stypendiów w Polsce? Jakie typy stypendiów – naukowe, artystyczne, socjalne, sportowe – są najpowszechniejsze? Skąd pochodzą środki na stypendia? W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na organizację programów stypendialnych?

 

Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdują się w raporcie „Mapa stypendiów III” z kompleksowego badania o stypendiach przyznawanych przez samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i szkoły. Raport dostępny jest za darmo na portalu www.mojestypendium.pl.

 

Zespół Fundacji Dobra Sieć przeprowadził największe w Polsce, unikalne badanie społecznych programów stypendialnych w Polsce, realizowanych w latach 2019-2020.

W raporcie zostały przedstawione najważniejsze informacje o segmencie społecznych stypendiów w Polsce, w tym:

  • liczba i typ organizatorów,
  • liczba programów stypendialnych,
  • skala i rodzaj programów,
  • wysokość wsparcia stypendialnego i budżetu przeznaczonego na programy stypendialne,
  • ogólna charakterystyka stypendystów.

Po raz pierwszy od 2013 roku, zespołowi Fundacji udało się dotrzeć do informacji o tym, ile wynoszą stypendia, z jakich środków pochodzą finanse organizatorów przeznaczone na stypendia (np. darowizny, dotacje, środki publiczne etc.). Innym szczególnie istotnym aspektem badania są zagadnienia dotyczące tego, czy programy stypendialne prowadzone są w partnerstwie z innymi podmiotami.

 

Kogo dotyczyło badanie i w jaki sposób było realizowane?

 

Badane programy obejmowały stypendia przyznawane przez samorządy, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i średnie oraz firmy, z pominięciem stypendiów realizowanych z budżetu państwa (np. stypendia szkolne czy rektora).

Badanie zostało oparte na analizie:

  1. zebranych danych o 735 społecznych programach stypendialnych organizowanych przez 581 instytucji działających w Polsce w latach 2019-2020;
  2. niemal 200 odpowiedzi uzyskanych w ankiecie internetowej skierowanej do organizatorów programów stypendialnych.

Poprzez zastosowanie kompleksowego narzędzia, a także dzięki szerokiemu zakresowi badania, raport pozwala na analizę jakości społecznych programów stypendialnych oraz na obserwowanie zmian w strukturze i finansowaniu systemu stypendialnego w Polsce. Zaś dzięki dużej liczbie rzetelnych odpowiedzi uzyskanych w ankiecie, możliwe było zdefiniowanie luk w systemie pomocy stypendialnej oraz wyeksponowanie dobrych praktyk w zakresie jego realizacji.

 

Broszura oraz badania zostały zrealizowane na zlecenie i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Skrócona wersja raportu w formacie PDF znajduje się na stronie www.mojestypendium.pl. Aby uzyskać dostęp do pełnej treści raportu, wystarczy wypełnić krótką ankietę, dostępną pod tym linkiem.

 

Zapraszamy do śledzenia portalu www.mojestypendium.pl, na którym Fundacja będzie wkrótce informować o cyklu spotkań wirtualnych pod hasłem „Stypendia przyszłości”.

 

Co jeszcze znajdziecie na portalu mojestypendium.pl ?

  • bazy aktualnych stypendiów, konkursów i staży (ponad 12 000 informacji z Polski i zagranicy),
  • artykuły o stypendiach,
  • informacje dla organizatorów programów stypendialnych i badania dotyczące systemu stypendiów.