International English Language Testing System (IELTS) - informacje

02.04.2012

International English Language Testing System (IELTS) jest międzynarodowo rozpoznawanym egzaminem językowym przygotowanym dla tych, którzy myślą o studiach lub pracy za granicą. W procesach rekrutacyjnych stosują go największe i najbardziej szanowane uniwersytety oraz pracodawcy na całym świecie (w sumie ponad 6 tysięcy instytucji).

Wśród nich znajdują się: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, College of Europe, prestiżowe amerykańskie szkoły wyższe należące do Ivy League, najstarsze uniwersytety brytyjskie oraz firmy-marki, takie jak Coca Cola Inc, Emmerson Direct Communication, Shell International i Ernst & Young Australia.

IELTS jest egzaminem poziomującym, który nie wymaga od zdającego wstępnej oceny swojego poziomu znajomości języka. To zadania testowe mają pomóc w określeniu stopnia zaawansowania nauki języka obcego. Jest to możliwe dzięki 9-cio stopniowej skali, na której zakreślany jest profil kandydata, zarówno z każdej części egzaminu, jak i z jego całości. Tak zbudowana informacja o znajomości angielskiego doceniana jest np. przez instytucje rekrutujące. Za pomocą uzyskanego opisu liczby punktów zdobytych przez kandydatów mogą one wybrać tych, którzy najlepiej odpowiadają profilowi kierunku studiów czy danego stanowiska.

IELTS jest produktem trzech szanowanych instytucji edukacyjnych: British Council, Univeristy of Cambridge ESOL Examinations oraz IDP Australia.

Oferowany w tradycyjnej wersji papierowej, sprawdza cztery kluczowe umiejętności: słuchanie, rozumienie tekstów pisanych, pisanie oraz mówienie. Dostępny jest w dwóch wariantach:

• Academic, dla tych którzy chcą studiować w krajach anglojęzycznych lub tych, którzy aplikują na międzynarodowe staże i programy naukowe,
  • General Training, dla planujących emigrację zarobkową lub pracę w firmie anglojęzycznej.

Oba moduły mają wspólne dwie z czterech części egzaminu, tj. słuchanie i mówienie (w formacie 1 zdający: 1egzaminator). Rozróżnienie następuje dopiero w częściach: rozumienie tekstu pisanego i pisanie. Teksty w module Academic nastawione są bardziej na sprawdzenie umiejętności odnalezienia się w sposobie wyrażania myśli w środowisku akademickim. Z kolei General Training to bardziej praktyczne, co nie oznacza łatwiejsze, formy literackie.

Wyniki dla obu wersji testu IELTS dostępne już 13 dnia od daty testu zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Więcej o IELTS: http://www.britishcouncil.org/poland-ielts.htm